Oferty pracy w projektach finansowanych przez NCN


Narodowe Centrum Nauki prezentuje bazę ogłoszeń o wolnych stanowiskach pracy przy projektach finansowanych przez Centrum. Narodowe Centrum Nauki nie ponosi odpowiedzialności za treść i wiarygodność przesyłanych ofert pracy.

Uprzejmie informujemy o nowych warunkach zatrudniania osób na stanowiska typu post-doc: limit czasu upływającego od uzyskania stopnia doktora dla aplikujących na te stanowiska kobiet może być przedłużony o 1,5 roku za każde urodzone bądź przysposobione dziecko.

Oferta pracy

Nazwa jednostki: Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PANWarszawa, Inne oferty z tego miasta »
Nazwa stanowiska: Stypendysta/doktorant
Wymagania:

Poszukujemy wysoko zmotywowanej osoby, zainteresowanej naukowo neurobiologią, biologią komórki, jądrem komórkowym i mikroskopią. Idealni kandydaci powinni posiadać następujące kwalifikacje:
• Wykształcenie wyższe w dziedzinie biologii lub biotechnologii.
• Doświadczenie w pracy zespołowej i praktyczne doświadczenie w hodowli komórkowej, biologii komórkowej i molekularnej (szczególnie klonowanie) oraz w hodowli C. elegans.
• Bardzo dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie (znajomość języka polskiego nie jest wymagana).
• Znajomość mikroskopii i przetwarzania obrazów mikroskopowych będzie dodatkowym atutem.
• Średnie umiejętności komputerowe i umiejętność pracy z bazami danych biologicznych (znajomość analizy sekwencji i statystyki nie jest wymagana, ale będzie mile widziana).
• Zdolność do gruntownego i krytycznego studiowania literatury fachowej.
• Zdolność do formułowania hipotez naukowych.
• Kreatywne podejście do rozwiązywania problemów.
• Dobre umiejętności organizacyjne.

Opis zadań:

Poszukujemy pasjonatów i osób kreatywnych, dla których nauka jest życiową pasją, a nie tylko zawodem. Idealni kandydaci są ciekawi świata, chętni do nauki i z entuzjazmem podchodzą do zadawania i odpowiadania na pytania związane z naszym projektem. Jeśli odkrywanie nowych rzeczy sprawia Ci radość i motywuje Cię dreszczyk emocji związany z naukowymi odkryciami, zachęcamy do aplikowania.
Opis: Transkrypcja genów zależna od aktywacji neuronalnej jest niezbędną częścią reakcji na sygnały środowiskowe, które towarzyszą wielu procesom fizjologicznym i patologicznym. Produkty genów indukowanych aktywnością są substratami plastyczności neuronalnej - strukturalnych i funkcjonalnych modyfikacji synaps, które umożliwiają powstawanie procesów uczenia się i zapamiętywania. Pomimo kilkudziesięcioletnich badań wciąż jesteśmy daleko od zrozumienia sposobu regulacji transkrypcji genów zależnej od aktywności oraz tego, w jaki sposób ten proces jest zaangażowany w adaptacje behawioralne. Regulacja szlaków sygnałowych i wielu składników niezbędnych do zharmonizowanej ekspresji genów wymaga czynników, które mogą łączyć DNA, RNA i białka. Dostępne dane wskazują, że białko NONO (Non-POU domain-containing octamer-binding), które ma zdolność wiązania nie tylko innych białek ale i kwasów nukleinowych jest zaangażowane w regulację ekspresji genów na wszystkich jej poziomach. W wielu typach komórek proliferujących wykazano, że NONO bierze udział w inicjacji, elongacji i terminacji transkrypcji, redagowania RNA, jego eksporcie oraz lokalnej translacji. W kontekście układu nerwowego białko NONO jest kluczowe dla rozwoju mózgu, a występujące w nim mutacje są jedną z przyczyn zespołu upośledzenia umysłowego sprzężonego z chromosomem X. Wyłączenie ekspresji NONO u myszy prowadzi do podobnych deficytów neurologicznych i behawioralnych. Nie jest jednak jasne, czy będące ich wynikiem problemy poznawcze u pacjentów ludzkich i myszy są spowodowane nieprawidłowym rozwojem mózgu, czy też wadliwą plastycznością neuronalną, ponieważ NONO jest regulatorem najbardziej podstawowej funkcji molekularnej, a transkrypcja jest konieczna dla obu tych procesów.

Cel projektu: Celem tego projektu jest scharakteryzowanie udziału białka NONO w regulacji ekspresji genów wynikającej z aktywacji neuronalnej. Nasze wstępne dane pokazują, że po stymulacji neuronalnej NONO ulega reorganizacji i tworzy kondensaty, które kolokalizują z aktywowaną polimerazą RNA II. Nasza hipoteza zakłada, że po aktywacji neuronalnej NONO uczestniczy w składaniu domen transkrypcyjnych niezbędnych dla właściwej regulacji ekspresji genów neuronalnych. Proponujemy holistyczne podejście w celu określenia mechanizmów łączących białko NONO z ekspresją genów indukowaną stymulacją w dojrzałych neuronach i zachowaniem zwierząt. Aby przyjrzeć się roli białka NONO na poziomie całego organizmu, zdecydowaliśmy się użyć modelowego organizmu - nicienia Caenorhabditis elegans. Chcielibyśmy połączyć obrazowanie komórek neuronalnych oraz analizę funkcjonalną partnerów wiążących NONO na poziomie DNA, RNA i białka, aby ujawnić złożony obraz regulacji ekspresji genów zależnej od NONO. Ponadto planujemy zbadanie konsekwencji delecji NONO na poziomie zmian strukturalnych kolców dendrytycznych i synaps; elektrofizjologii komórek neuronalnych oraz zachowania zwierząt, aby lepiej zrozumieć rolę NONO w plastyczności synaptycznej. Poprzez połączenie przyżyciowej mikroskopii, sekwencjonowania następnej generacji (NGS sequencing), zapisów elektrofizjologicznych i badań behawioralnych mamy nadzieję lepiej zrozumieć zdarzenia molekularne leżące u podstaw formowania pamięci i uczenia się.

Typ konkursu NCN: OPUS – NZ
Termin składania ofert: 26 sierpnia 2024, 00:00
Forma składania ofert: formularz rejestracyjny
Warunki zatrudnienia:

Okres finansowania: 4 lata

Dodatkowe informacje:

Dokumenty aplikacyjne prosimy kierować w formie elektronicznej od dnia 26 07 2014 pod adresem: https://warsaw4phd.eu/en/

Data dodania ogłoszenia: 2024-07-10 14:25:57

« wróć do ofert pracy