Oferty pracy w projektach finansowanych przez NCN


Narodowe Centrum Nauki prezentuje bazę ogłoszeń o wolnych stanowiskach pracy przy projektach finansowanych przez Centrum. Narodowe Centrum Nauki nie ponosi odpowiedzialności za treść i wiarygodność przesyłanych ofert pracy.

Uprzejmie informujemy o nowych warunkach zatrudniania osób na stanowiska typu post-doc: limit czasu upływającego od uzyskania stopnia doktora dla aplikujących na te stanowiska kobiet może być przedłużony o 1,5 roku za każde urodzone bądź przysposobione dziecko.

Oferta pracy

Nazwa jednostki: Politechnika GdańskaGdańsk, Inne oferty z tego miasta »
Nazwa stanowiska: Doktorant - stypendysta
Wymagania:

• Tytuł magistra nauk geofizycznych, fizycznych, inżynierii lądowej/środowiska lub pokrewnych.
• Znajomość zagadnień związanych z hydrologią, hydrodynamiką i procesami fizycznymi w rzekach.
• Udokumentowana działalność naukowa (udział w projekcie naukowym finansowanym przez NCN/NCBIR/FNP/ERC, współautorstwo publikacji w czasopiśmie z listy Filadelfijskiej).
• Doświadczenie w pracy laboratoryjnej i terenowej.
• Dobra umiejętność programowania w jednym z języków (C++, Python, Matlab).
• Umiejętność przetwarzania danych wideo i modelowania numerycznego hydrodynamiki w kanałach otwartych.
• Bardzo dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie, umożliwiająca prezentację wyników na konferencjach międzynarodowych, komunikację, czytanie i pisanie prac naukowych.
• Doświadczenie w obsłudze oprogramowania typu Particle Tracking, akustycznego prędkościomierza Dopplerowskiego, oprogramowania Delft3D i obsługi pomp o wysokiej wydajności będzie dodatkowym atutem.

Opis zadań:

• Udział w organizowaniu i prowadzeniu doświadczeń laboratoryjnych w Instytucie Budownictwa PAN i Politechnice Gdańskiej.
• Przetwarzanie materiałów wideo w celu śledzenia cząstek plastikowych śmieci.
• Udział w budowie i kalibracji modelu numerycznego przepływu i transportu tworzyw sztucznych w kanałach porośniętych roślinnością.
• Interpretacja danych i analiza porównawcza z obserwacjami terenowymi i laboratoryjnymi.
• Udział w kursach szkoły doktorskiej i wizytacjach badawczych.
• Raportowanie wyników podczas konferencji i poprzez artykuły naukowe.

Typ konkursu NCN: SONATA – ST
Termin składania ofert: 16 sierpnia 2024, 23:59
Forma składania ofert: email
Warunki zatrudnienia:

• Stypendium NCN na 24 miesiące z możliwością przedłużenia do maksymalnie 36 miesięcy, rozpoczęcie 01.09.2024.
• Wysokość miesięcznego stypendium: 3500 PLN netto.
• Miejsce realizacji projektu: Politechnika Gdańska, Gdańsk, oraz: Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk, Gdańsk i Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, Warszawa.
• Dostęp do nowoczesnego laboratorium wodnego w Instytucie Budownictwa Wodnego PAN.
• Prowadzenie badań w doświadczonym zespole naukowym pod opieką profesora uczelni.
• Udział w konferencjach naukowych.

Dodatkowe informacje:

Opis projektu:
Badanie mechanizmu transportu odpadów makroplastiku w potoku z roślinnością.
Zanieczyszczenie plastikiem jest jednym z problemów dotykających zbiorniki i cieki wodne na całym świecie. Rzeki są główną drogą, którą odpady z plastiku przedostają się do mórz i oceanów. Zanieczyszczenia te, po dostaniu się do systemu rzecznego, odkładają się na brzegach i są zatrzymywane przez roślinność. W czasie wezbrań następuje ich mobilizacja, czyli plastik jest wymywany i ponownie rozpoczyna swoją podróż do ujścia rzeki. Znaczna część opracowań podejmujących zagadnienie zanieczyszczenia plastikiem skupia się na cząstkach mikroplastiku, czyli o średnicy poniżej 5 mm. Jednak większość masy plastiku znajdowanego w rzekach to makroplastik, czyli cząstki o większej średnicy. Naukowcy oznaczają ilość i rodzaj znajdowanego plastiku; w europejskich rzekach najczęstszym odpadkiem są opakowania po żywności. Wiadomo też, że różne typy roślinności wyłapują w różnym stopniu plastikowe śmieci, które to zbierają się również w obszarach rzeki o niskiej prędkości. Brakuje jednak badań, które określiłyby, jak dokładnie obecność roślinności wpływa na ruch kawałków plastiku. Jest to ważne z tego względu, że makroplastik stanowi zagrożenie dla zwierząt, a pozostający długo w przyrodzie rozkłada się do mikroplastiku, który jest o wiele bardziej szkodliwy dla środowiska, w tym dla ludzi. Dotychczasowe wiedza wskazuje więc, że zagadnienie to należy do istotnych i złożonych, a w Unii Europejskiej już prowadzone są działania przeciwdziałające zanieczyszczeniu plastikiem.
W projekcie tym wyznaczono 3 cele: określenie charakteru zanieczyszczenia plastikiem na przykładzie narażonego potoku z roślinnością w obszarze zurbanizowanym i opisanie jego warunków hydro i morfologicznych; symulacja w prawdziwej skali odcinka potoku z roślinnością w warunkach laboratoryjnych i nagranie filmów jak różne elementy plastikowe poruszają się w takich warunkach; budowa modelu matematycznego opisującego takie zjawisko oraz wykorzystanie zebranych danych do kalibracji i ewaluacji symulacji komputerowej. Wyniki badań będą istotne w aspekcie inżynierii wodnej oraz ekologii. Mogą być wykorzystane do zaprojektowania skutecznych sposobów usuwania plastiku z rzek, stawianie urządzeń filtrujących lub rewitalizacje cieków. Szczególnie w tym aspekcie pomoże to zwrócić uwagę na roślinność podczas zabiegów konserwacji cieków. Ponadto, skuteczna implementacja modelu numerycznego transportu plastiku pomoże w identyfikowaniu miejsc wrażliwych na akumulację plastiku tak podczas niżówek jak i podczas wezbrań.
Projekt zostanie zrealizowany w konsorcjum trzech jednostek: Instytutu Geofizyki PAN, Instytutu Budownictwa Wodnego PAN oraz Politechniki Gdańskiej, łącząc specjalności i zdolności młodych naukowców oraz wykorzystując dostępną infrastrukturę. Zagraniczny ekspert ze światowej sławy jednostki badawczej Deltares, będzie pełnił rolę konsultanta projektu.
Badanym miejscem będzie Potok Służewiecki w Warszawie. Eksperymenty zostaną natomiast przeprowadzone w odnowionym Laboratorium Hydraulicznym Instytutu Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk, którego głównym elementem jest 60 metrowy kanał przepływowy. Zostaną w nim odtworzone naturalne warunki przepływu odpowiadające analizowanemu potokowi łącznie z wyhodowaniem roślinności i rodzajami plastikowych odpadów. Kamery o wysokiej rozdzielczości rozmieszczone ponad kanałem będą nagrywać, jak przemieszczają się wrzucane do wody przygotowane cząstki plastiku, a następnie ich trajektorie zostaną opisane przy pomocy specjalnie stworzonego do tego celu oprogramowania. Analiza materiału filmowego z różnych scenariuszy pozwoli na wskazanie najważniejszych zależności między transportem dużych cząstek plastiku a obecnością lub brakiem roślinności czy sztucznych przeszkód. Ponadto wyniki zostaną skorelowane z polem prędkości przepływu, który zostanie zmierzony prędkościomierzem Dopplerowskim. Wiatr, parametry plastiku oraz roślin również zostaną wzięte pod uwagę w badaniach i wykorzystane przy budowie i weryfikacji modelu matematycznego. Do symulacji komputerowych zostanie wykorzystany już istniejący model numeryczny oraz stworzony nowy, bazując na modelu transportu lodu. Ostatnim zadaniem będzie integracja zebranych informacji i skonfrontowanie wyników, w tym symulacji modelu komputerowego z innymi dostępnymi danymi na temat transportu makroplastiku w ciekach.
Wymagane dokumenty:
• CV z uwzględnieniem wykazu osiągnięć zgodnym z § 3. pkt 12 „Regulamin przyznawania stypendiów naukowych NCN w projektach badawczych finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki” (załącznik do uchwały Rady NCN nr 124/2022 z dnia 1 grudnia 2022 r.), w tym wykaz i opis:
a. dorobku naukowego kandydata, w tym publikacji w renomowanych wydawnictwach/czasopismach naukowych,
b. osiągnięć wynikających z prowadzenia badań naukowych, stypendiów, nagród oraz doświadczenia naukowego zdobytego w kraju lub za granicą, warsztatów i szkoleń naukowych, udziału w projektach badawczych,
c. kompetencji do realizacji określonych zadań w projekcie badawczym.
• skan dyplomu ukończonych studiów lub zaświadczenie potwierdzające ukończenie studiów
• jeśli jest uczestnikiem studiów doktoranckich, zaświadczenie z potwierdzające status doktoranta
• list motywacyjny zawierający krótki opis zainteresowań i osiągnięć naukowych oraz, jeśli kandydat nie jest uczestnikiem studiów doktoranckich, uzasadnienie podjęcia kształcenia w Szkole Doktorskiej Politechniki Gdańskiej
• certyfikaty lub inne dokumenty stwierdzające poziom znajomości języka angielskiego, jeżeli kandydat je posiada
• co najmniej jeden list polecający od aktualnego opiekuna naukowego, nauczyciela akademickiego lub pracownika badawczego, opisujący kandydata i jego dotychczasową działalność naukową. List może wysłać sam kandydat lub bezpośrednio osoba, która go napisała. Możliwe jest także, że kandydat wskaże osobę będącą pracownikiem naukowym lub nauczycielem akademickim oraz posiadającą stopień naukowy, od którego komisja rekrutacyjna może samodzielnie uzyskać taką opinię. W takim przypadku komisja rekrutacyjna zwraca się z prośbą o wydanie takiej opinii w terminie umożliwiającym uwzględnienie jej w procesie rekrutacji. Możliwe sposoby dostarczenia pisma podane są w ogłoszeniu o naborze.

Rozstrzygnięcie konkursu: przesłane aplikacje będą sprawdzane pod kątem formalnym i merytorycznym. Wybrani kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną (w formacie on-line). Na podstawie otrzymanej listy rankingowej na stanowisko doktoranta zostanie rekomendowany kandydat z najwyższą liczbą punktów. W przypadku rezygnacji w/w kandydata, Komisja rekomenduje kolejną osobę z listy rankingowej. Kandydaci zostaną poinformowani o wynikach konkursu pocztą elektroniczną niezwłocznie po rozstrzygnięciu konkursu. Warunkiem koniecznym do wypłacania stypendium jest osiągnięcie przez kandydata statusu doktoranta w Szkole Doktorskiej.

Forma składania dokumentów: kompletne aplikacje należy przesłać na adres e-mail: tomasz.kolerski@pg.edu.pl

Prosimy o dopisanie w dokumentach aplikacyjnych następującej klauzuli:
„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, NIP: 5250008560, ul. Księcia Janusza 64, 01-452 Warszawa oraz przez Politechnika Gdańska, NIP: 5840203593, ul. G. Narutowicza 11/12, 80-233 Gdańsk, oraz przez Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk, NIP: 5840902434, ul. Kościerska 7, 80-328 Gdańsk, dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

Data dodania ogłoszenia: 2024-07-19 09:37:42

« wróć do ofert pracy