Narodowe Centrum Nauki prezentuje bazę ogłoszeń o wolnych stanowiskach pracy przy projektach finansowanych przez Centrum. Narodowe Centrum Nauki nie ponosi odpowiedzialności za treść i wiarygodność przesyłanych ofert pracy.
Uprzejmie informujemy o nowych warunkach zatrudniania osób na stanowiska typu post-doc: limit czasu upływającego od uzyskania stopnia doktora dla aplikujących na te stanowiska kobiet może być przedłużony o 1,5 roku za każde urodzone bądź przysposobione dziecko.
Kluczowe obowiązki obejmują:
1) budowa doświadczalnego układu do badania nadpromienistości we wnęce optycznej z ultra-zimnymi atomami strontu (układy próżniowe UHV, optyczne wnęki, manipulowanie zimnymi atomami, układy laserowe itp.)
2) badania naukowe przy użyciu optycznych zegarów atomowych, aktywnych i pasywnych
3) pisanie publikacji naukowych
4) wsparcie studentów i doktorantów zaangażowanych w projekcie
Umiejętności/Kwalifikacje:
• stopień naukowy doktora nauk fizycznych lub dyscypliny blisko z nią związanej lub oświadczenie o planowanym ukończeniu przewodu doktorskiego (wymagane jest uzyskanie stopnia doktora przed podjęciem pracy)
• dorobek publikacyjny z zakresu fizyki atomowej/molekularnej, technik spektroskopowych lub podobnych
• doświadczenie w technikach eksperymentalnych (przynajmniej dwóch z wymienionych) związanych ze: stabilizacją laserów, ultra-wysoką próżnią, elektroniką, układami optycznymi, układami światłowodowymi, chłodzeniem laserowym atomów lub jonów, pułapkami optycznymi, spektroskopią laserową
• dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie
• umiejętność pracy zespołowej
• umiejętności rozwiązywania problemów oraz umiejętności komunikacji pisemnej i ustnej oraz umiejętności prezentacji
Preferowane:
• doświadczenie w atomowej/molekularnej teorii kwantowej i obliczeniach
• umiejętność programowania i doświadczenie w metodach numerycznych
Slowa kluczowe: optyczny zegar atomowy, nadpromienistość, ultra zimne atomy, fizyka atomowa
Opis (tematyka, oczekiwania, uwagi): Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają warunki określone w art. 113 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1668) oraz następujące kryteria kwalifikacyjne:
1. Wymagane: stopień naukowy doktora fizyki, chemii lub dziedziny blisko pokrewnej
2. Wymagane: dorobek publikacyjny z zakresu fizyki atomowej/molekularnej, technik spektroskopowych lub podobnych,
3. Wymagane: doświadczenie w technikach eksperymentalnych (przynajmniej dwóch z wymienionych) związanych ze: stabilizacją laserów, ultra-wysoką próżnią, elektroniką, układami optycznymi, układami światłowodowymi, chłodzeniem laserowym atomów lub jonów, pułapkami optycznymi, spektroskopią laserową,
4. Wymagane: dobra znajomość j. angielskiego (w mowie i piśmie)
5. Preferowane: doświadczenie w atomowej/molekularnej teorii kwantowej i obliczeniach
6. Preferowane: umiejętność programowania i doświadczenie w metodach numerycznych
7. Umiejętność pracy w zespole i silna motywacja do pracy naukowej
Oferujemy zatrudnienie na stanowisku adiunkta badawczego (typu postdoc) w ramach grantu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu Sonata Bis 13. Kandydat musi spełniać wymagania Centrum, w szczególności posiadać stopień naukowy doktora uzyskany nie wcześniej niż 7 lat przed rokiem zatrudnienia w projekcie (okres ten może ulec wydłużeniu w przypadku przerw w karierze naukowej określonych przez Centrum). Osoba nie może być jednocześnie zatrudniona na innej umowie o pracę.
Głównym celem projektu „Nadpromienisty optyczny zegar atomowy” jest stworzenie nowej eksperymentalnej platformy aktywnego superpromienistego optycznego zegara atomowego z zimnymi atomami strontu do badania kwantowej elektrodynamiki we wnęce (cavity QED) oraz fizyki fundamentalnej. Długofalowym celem jest konstrukcja pierwszego na świcie aktywnego optycznego zegara atomowego o pracy ciągłej opartego o zjawisko nadpromienistości. Jest to nowe podejście do optycznego zegara atomowego, jeszcze nie zrealizowane eksperymentalnie i polega na bezpośrednim wykorzystaniu światła emitowanego przez atomy na przejściu zegarowym. W celu zwiększneie sybkości emisji fotonów z ekstremalnie-długo żyjącego poziomu atomowego użyte zostanie zjawisko nadpromienistości. W celu wytworzenia odpowiednich warunków aby nadpromienistość mogła zajść należy schłodzić atomy do temperatur pojedynczych mikro Kelwinów, i trzymając je w sieci optycznej umieścić je we wnęce optycznej o dużej dobroci. Konstrukcja takiego nadpromienistego zegara atomowego pozwoliłaby na obejście dotychczasowych ograniczeń „klasycznych” optycznych zegarów i zwiększyć czułość zegarów o rzędy wielkości. Miałoby to bezpośrednie zastosowanie w poszukiwaniach fizyki fundamentalnej i metrologii kwantowej.
Oferujemy:
• pozycja w profesjonalnym, dynamicznie rozwijającym się zespole, rozpoznawalnym w swojej dziedzinie badawczej,
• możliwość wyjazdów konferencyjnych,
• współpraca z najlepszymi zespołami pracującymi przy optycznych zegarach atomowych
• brak obowiązków dydaktycznych
Kwota wynagrodzenia:
140 000 zł/rok brutto brutto (tj. pełne koszty wynagrodzenia wraz z pełnym ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym)
Zatrudnienie na pełen etat.
Okres umowy: 12 miesięcy z możliwością przedłużenia do nawet 4 lat
Planowane rozpoczęcie: od stycznia 2025 r.
Rodzaj umowy: Na czas określony
Status zatrudnienia: Pełny etat
Godziny tygodniowo: 40 godzin / tydzień
Opis oferty: Instytucja: Instytut Fizyki, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Kierownik projektu: dr Marcin Bober
Tytuł projektu: „Nadpromienisty optyczny zegar atomowy”
Wymagane dokumenty:
kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie (formularz do pobrania)
życiorys zawodowy
odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych
Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (Dz. U. UE L 119/1) (formularz do pobrania)
oświadczenie w trybie art. 113 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (o niekaralności) (formularz do pobrania)
oświadczenie stwierdzające, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu będzie podstawowym miejsce pracy - w przypadku wygrania konkursu (formularz do pobrania)
List motywacyjny zawierający opis motywacji naukowej, opis zainteresowań badawczych oraz wykaz publikacji (adresowany do prof. Andrzeja Tretyna, Rektora UMK)
Kopia zaświadczenia o uzyskaniu stopnia doktora lub oświadczenie o planowanym ukończeniu przewodu doktorskiego (wymagane jest uzyskanie stopnia doktora przed przystąpieniem do pracy),
Co najmniej jeden (maksymalnie trzy) list(y) referencyjny(e).
Dodatkowe informacje: W/w dokumenty (skany lub pdf) prosimy przesyłać na adres karolina.kitkowska@umk.pl z dopiskiem „Postdoc Sonata Bis.13.01” (oferta nr 4588). W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt mailowy: karolina.kitkowska@umk.pl. Zastrzegamy sobie prawo do niewybrania kandydatów. Kierownik projektu zastrzega sobie możliwość przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej z wybranymi kandydatami. Termin składania wniosków: 25.11.2024 Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi nie później niż 31.12.2024 r. Uczelnia nie zapewnia zakwaterowania. UMK deklaruje prawo do niewybierania żadnego kandydata.
Informujemy, że osoba wyłoniona w drodze konkursu będzie zobligowana do przedłożenia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego (w tym przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności), w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1939 oraz z 2022 r. poz. 2600), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego. Obowiązek weryfikacji dotyczy osoby, której zadania związane będą z działalnością objętą ochroną, o której mowa w art. 21. Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz.U. z 2024 r., poz. 560).
Zgodnie art. 24 ust. 6 ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U z 2024 r. poz. 928), informacje o procedurze dokonywania zgłoszeń wewnętrznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu dostępne są na stronie: https://www.umk.pl/kontakt/zgloszenia-wewnetrzne/
https://www.umk.pl/praca/?task=offer&action=one&id=4588