Oferty pracy w projektach finansowanych przez NCN


Narodowe Centrum Nauki prezentuje bazę ogłoszeń o wolnych stanowiskach pracy przy projektach finansowanych przez Centrum. Narodowe Centrum Nauki nie ponosi odpowiedzialności za treść i wiarygodność przesyłanych ofert pracy.

Uprzejmie informujemy o nowych warunkach zatrudniania osób na stanowiska typu post-doc: limit czasu upływającego od uzyskania stopnia doktora dla aplikujących na te stanowiska kobiet może być przedłużony o 1,5 roku za każde urodzone bądź przysposobione dziecko.

Oferta pracy

Nazwa jednostki: Małopolskie Centrum Biotechnologii UJKraków, Inne oferty z tego miasta »
Nazwa stanowiska: Asystent
Wymagania:

Kryteria kwalifikacyjne:
Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają wymogi określone w art. 113, 116 ust. 2 pkt 4) ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz zgodnie z § 166 Statutu UJ odpowiadają następującym kryteriom kwalifikacyjnym:
•posiadają co najmniej tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny;
•wykazują predyspozycje do pracy badawczej.

Dodatkowe wymagania i oczekiwania Idealni kandydaci:
− mają odpowiedni dorobek naukowy z zakresu biologii strukturalnej, biochemii, biologii molekularnej lub chemii
− posiadają przynajmniej jedną oryginalną publikację naukową, w której są wiodącym autorem,
− biorą czynny udział w życiu naukowym przejawiający się w szczególności w wystąpieniach na konferencjach i sympozjach,
- spełniają wymogi NCN odnośnie osób zatrudnianych w projektach badawczych https://www.ncn.gov.pl/sites/default/files/pliki/uchwaly-rady/2022/uchwala60_2022-zal1.pdf#page=52

Ponadto oczekuje się, że kandydat/ka będzie posiadał/ła wcześniejszą wiedzę i doświadczenie przynajmniej w jednej z wymienionych metod:
• doświadczenie w badaniach z zakresu biologii strukturalnej (krystalografia lub cryo-EM), biochemii, biofizyki, badania interakcji międzybiałkowych, projektowania leków, technik screeningowych, projektowania peptydów, projektowania aptamerów DNA/RNA, biologii molekularnej, biofizyki oraz zagadnień pokrewnych

Idealny kandydat/ka będzie posiadał/a:
• znajomość technik oczyszczania rekombinowanych i natywnych białek
• znajomość metod biologii molekularnej np. klonowanie, projektowanie konstruktów ekspresyjnych, Western blot, RT-PCR,
• znajomość prokariotycznych i eukariotycznych systemów ekspresji białek
• doświadczenie w badaniu aktywności białek przy użyciu różnorodnych testów enzymatycznych
• doświadczenie w analizie struktur makromolekuł
• doświadczenie w pomiarach synchrotronowych lub cryoEM
• doświadczenie z metodami SPR, HPLC, MST
• Znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym, umożliwiającym codzienną pracę w międzynarodowym środowisku naukowym, prezentację wyników oraz przygotowywanie artykułów naukowych
• Znajomość podstawowych programów pakietu MS Office oraz opcjonalnie środowiska systemu operacyjnego Linux oraz oprogramowania CCP4, Phenix, Relion, CryoSpark, PyMol, GraphPad/Origin.

Opis zadań:

Zakres obowiązków /Opis zadań
wg Regulaminu Pracy UJ - Załącznik nr 1 do Regulaminu pracy Uniwersytetu Jagiellońskiego – Wzory zakresu zadań i obowiązków nauczyciela akademickiego.
Zatrudniona osoba będzie odpowiedzialna za niezależną koordynację zadań, podejmowanie racjonalnych i logicznych decyzji w celu rozwiązywania problemów, wprowadzanie nowych technik i narzędzi. Najlepszy/sza wybrany/na kandydat/tka będzie zobligowany/na do nauki i optymalizacji w zakresie nowych, metod z zakresu biologii strukturalnej, biochemii, biofizyki i chemii medycznej.
Praca będzie obejmować optymalizację wybranych testów aktywności, przeprowadzanie eksperymentów opartych testach aktywności, projektowanie nowych inhibitorów, przygotowywania próbek do badań strukturalnych i przygotowywanie raportów.

Opis projektu:
Hypuzynacja to modyfikacja opisana tylko i wyłącznie dla jednego białka: eukariotycznego czynnika translacyjnego eIF5A i w procesie tym wykorzystywana jest poliamina: spermidyna. W pierwszym etapie hypuzynacji enzym syntaza deoksyhypuzyny (DHS) przyłącza 4-aminobutylowe ugrupowanie spermidyny do lizyny obecnej w eIF5A, co powoduje tworzenie się niestandardowej reszty aminokwasowej: deoksyhypuzyny. Następnie deoksyhypuzyna jest modyfikowana do hypuzyny przez hydroksylazę deoksyhypuzyny (DOHH) (Rys. 1). eIF5A bierze udział w procesie translacji białek, a hypuzynacja lizyny jest niezbędna dla jego aktywności. eIF5A jest także zaangażowany w rozwój niektórych chorób takich jak cukrzyca, niektóre rodzaje nowotworów czy malaria. Ponadto, hypuzynowany eIF5A promuje
proliferację komórek. Obecnie wiele uwagi poświęca się molekularnemu mechanizmowi selektywnej kontroli translacji białek przez eIF5A. Aktywny eIF5A jest niezbędny do wzrostu guza nowotworowego, a hypuzynacja jest ściśle związana z agresywnością nowotworów. Ponadto, ekspresja drugiego wariantu eIF5A-2 jest cechą charakterystyczną wielu nowotworów. Co więcej, mutacje w białkach zaangażowanych w szlak hypuzynacji są przyczyną poważnych zaburzeń neurologicznych. Dotychczas brakuje związków chemicznych umożliwiających specyficzną modulację szlaku hypuzynacji, a zależność struktura-aktywność obecnie stosowanych inhibitorów nie jest jasno określona, gdyż istnieją poważne obawy co do specyficzności obecnie stosowanych cząsteczek. W związku z powyższym, głównym celem proponowanego projektu jest uzyskanie związków wiodących (ang. lead compounds) selektywnie modulujących szlak hypuzynacji, które mogą być dalej optymalizowane jako proleki lub związki narzędziowe, do wykorzystania w diagnostyce i leczeniu klinicznym. W niniejszym projekcie planujemy przekształcić małe cząsteczki uzyskane w naszych poprzednich badaniach w nowe związki wiodące, które mogą służyć jako cząsteczki będące prekursorami leków. Cząsteczki te zostaną dokładnie przebadane pod kątem aktywności, jak również rozwiążemy struktury krystaliczne DHS w kompleksach z opracowanymi związkami. Ponadto, wykorzystując wysokoprzepustowe badania krystalograficzne, odkryjemy nowe niskocząsteczkowe związki wiążące DOHH, które utorują drogę do syntezy nowych inhibitorów i w ten sposób, wraz ze związkami oddziałującymi z DHS, uzupełnią kolekcję modulatorów szlaku hypuzynacji. Dodatkowo, wykorzystamy wielopłaszczyznową strategię, i przetestujemy nie tylko małe związki chemiczne, ale także aptamery oparte na kwasach nukleinowych jako możliwe modulatory hypuzynacji.

Typ konkursu NCN: OPUS – NZ
Termin składania ofert: 18 kwietnia 2025, 23:59
Forma składania ofert: email
Warunki zatrudnienia:

nr konkursu: 1227.1101.69.2025
stanowisko: ASYSTENT
Grupa pracowników badawczych: Jednostka UJ (miejsce wykonywania pracy): Structural Biology Core Facility
Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ
Dziedzina: Nauki ścisłe i przyrodnicze
Dyscyplina: Nauki biologiczne lub Nauki chemiczne
Zakres: Biologia strukturalna, biochemia, chemia medyczna, biologia molekularna, biofizyka, chemia syntetyczna lub pokrewne
Liczba etatów:1
Rodzaj zatrudnienia: Umowa o pracę
Wymiar czasu pracy: Pełny etat
Planowany okres zatrudnienia: 6 miesięcy, z możliwością przedłużenia o kolejne 24 miesiące
Przewidywany termin rozpoczęcia pracy:II kwartał 2025
Wynagrodzenie: wg Regulaminu wynagradzania UJ
Projekt: NCN OPUS 24, „Celowana inhibicja szlaku hypuzynacji.”, PSP: K/NCN/000211
Oferujemy:
• stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, w uznanej uczelni,
• współpracę z interdyscyplinarnym środowiskiem naukowym reprezentowanym przez uznanych naukowców,
• wsparcie naukowe i możliwość podnoszenia kwalifikacji oraz rozwoju zawodowego,
• dostęp do infrastruktury badawczej,
• benefity w postaci m.in. Karty Multisport, zajęć sportowych, możliwość skorzystania z pakietów medycznych, ubezpieczenia grupowego,
• dodatkowe świadczenia socjalne.



Dodatkowe informacje:

Wymagane dokumenty aplikacyjne
1.CV,
2.kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie,
3.kopia dyplomu magisterskiego lub doktorskiego – jeżeli Kandydat /Kandydatka posiada,
4.informację o dorobku naukowym, dydaktycznym i organizacyjnym Kandydata /Kandydatki,
5.oświadczenie stwierdzające, że UJ będzie podstawowym miejscem pracy w przypadku wygrania konkursu,
6.oświadczenie w trybie art. 113 ustawy Prawo o szkolnictwie
wyższym i nauce,
7.oświadczenie o znajomości i akceptacji zasad dotyczących zarządzania własnością intelektualną oraz zasad komercjalizacji UJ.
Druki oświadczeń (nr 5-7) oraz wzór kwestionariusza osobowego (nr 2) można pobrać na stronie:
https://cso.uj.edu.pl/konkursy

Dodatkowe dokumenty aplikacyjne
1. wykaz publikacji (z podaniem wydawnictwa i ilości stron), jeśli kandydat je posiada,
2. rekomendacja dotychczasowego przełożonego (kierownika zakładu lub opiekuna naukowego) dotyczącą predyspozycji i kwalifikacji kandydata/ kandydatki do pracy w charakterze nauczyciela akademickiego oraz pracy naukowej, w tym wyniki ankiet i ocen studentów, jeżeli kandydat kandydatka podlegał/-a takiej ocenie.

Przebieg postępowania konkursowego
Pierwszym etapem postępowania konkursowego jest weryfikacja formalna złożonych dokumentów. Oferty, które przejdą pozytywnie weryfikację formalną podlegają ocenie merytorycznej podczas, której może zostać przeprowadzona rozmowa rekrutacyjna (bezpośrednio lub za pośrednictwem kanałów komunikacji elektronicznej), po uprzednim uzgodnieniu terminu z Kandydatem /Kandydatką.
Od negatywnej oceny Komisji konkursowej, Kandydatowi /Kandydatce przysługuje prawo do złożenia odwołania w terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji.
Proces konkursowy prowadzony jest zgodnie z Polityką Otwartej,
Transparentnej i Merytorycznej Rekrutacji na Uniwersytecie
Jagiellońskim

Forma składania zgłoszeń pocztą elektroniczną na adres: job.mcb@uj.edu.pl tytuł “69.2025 asystent OPUS 24”

Przewidywany termin rozstrzygnięcia konkursu do 30.06.2025

Sposób informowania o wynikach konkursu:Pocztą elektroniczną
Pytania Dodatkowe: pytania należy kierować na adres job.mcb@uj.edu.pl

Przy wyborze Kandydatów /Kandydatek Uniwersytet Jagielloński kieruje się zasadami zawartymi w Europejskiej Karcie Naukowca i Kodeksie postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych.
Uniwersytet Jagielloński nie zapewnia mieszkań.

Data dodania ogłoszenia: 2025-03-14 09:06:02

« wróć do ofert pracy