Oferty pracy w projektach finansowanych przez NCN


Narodowe Centrum Nauki prezentuje bazę ogłoszeń o wolnych stanowiskach pracy przy projektach finansowanych przez Centrum. Narodowe Centrum Nauki nie ponosi odpowiedzialności za treść i wiarygodność przesyłanych ofert pracy.

Uprzejmie informujemy o nowych warunkach zatrudniania osób na stanowiska typu post-doc: limit czasu upływającego od uzyskania stopnia doktora dla aplikujących na te stanowiska kobiet może być przedłużony o 1,5 roku za każde urodzone bądź przysposobione dziecko.

Oferta pracy

Nazwa jednostki: Instytut Fizyki Molekularnej PANPoznań, Inne oferty z tego miasta »
Nazwa stanowiska: Doktorant-stypendysta
Wymagania:

1. Stopień zawodowy magistra z nauk fizycznych lub pokrewnych, lub spełnienie warunków wskazanych w art. 186 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i naukach (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668, z późn. zm.).
2. W konkursie może wziąć udział osoba nieposiadająca kwalifikacji opisanych w ust. 1, jednak musi je uzyskać przed rozpoczęciem kształcenia w Poznańskiej Szkole Doktorskiej Instytutów Polskiej Akademii Nauk.
3. Do konkursu może przystąpić osoba, która nie posiada stopnia naukowego doktora i nie jest uczestnikiem szkoły doktorskiej.
4. Kandydat jest zobowiązany do realizowania programu kształcenia w szkole doktorskiej, które zakończy się złożeniem przez niego rozprawy doktorskiej wraz z pozytywną opinią promotora.
5. Wiedza i doświadczenie w zakresie fizyki ciała stałego.
6. Umiejętność korzystania z programów wspomagających badania, np. Mathematica, Origin, pakiet MS Office, itp.
7. Biegła znajomość języka angielskiego (zarówno w mowie jak i w piśmie) na poziomie B2-C2.
8. Umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów jak i pracy w grupie, zaangażowanie i pozytywna motywacja.
9. Dodatkowym atutem będzie poszerzona znajomość tematyki dotyczącej materiałów magnetycznych oraz powiązanych metod eksperymentalnych.

Opis zadań:

1. Prowadzenie badań eksperymentalnych:
- Synteza materiałów, w tym projektowanie oraz przeprowadzanie procesów wytwarzania próbek.
- Analiza strukturalna, magnetyczna, cieplna i mechaniczna materiałów przy użyciu zaawansowanych metod (np. XRD, SEM, EDS, VSM, DSC).
- Pomiar i ocena efektu magneto- i barokalorycznego badanych materiałów.
2. Opracowanie modeli teoretycznych i analiza danych:
- Modelowanie zależności między właściwościami magnetycznymi, elastycznymi i strukturalnymi materiałów.
- Analiza uzyskanych wyników w celu identyfikacji kluczowych mechanizmów odpowiedzialnych za poprawę wydajności magnetokalorycznej.
3. Współpraca z zespołem projektowym:
- Udział w regularnych spotkaniach zespołu badawczego.
- Współpraca z innymi uczestnikami projektu, w tym wymiana wiedzy i wyników badań.
4. Publikacje naukowe i prezentacje:
- Przygotowywanie publikacji naukowych w renomowanych czasopismach międzynarodowych.
- Prezentacja wyników badań na konferencjach naukowych w kraju i za granicą.
5. Rozwój umiejętności badawczych:
- Poszerzanie wiedzy w zakresie materiałów magnetycznych, technologii magnetycznego chłodzenia i metod badawczych.
- Udział w szkoleniach, warsztatach i kursach związanych z tematyką projektu.
6. Wsparcie w organizacji działań projektowych:
- Pomoc w przygotowywaniu raportów z realizacji projektu.
- Wsparcie w zakresie pozyskiwania niezbędnych materiałów i narzędzi badawczych.

Typ konkursu NCN: OPUS – ST
Termin składania ofert: 24 kwietnia 2025, 15:00
Forma składania ofert: email
Warunki zatrudnienia:

1. Prace badawcze i rozprawa doktorska będą prowadzone w ramach projektu OPUS-21 pt. Materiały magnetoelastyczne bez pierwiastków ziem rzadkich dla efektywnej i przyjaznej dla środowiska naturalnego technologii magnetycznego chłodzenia. nr. UMO-2023/51/I/ST11/02562, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.
2. Doktorant otrzyma w ramach projektu stypendium doktoranckie w wysokości netto 4 880,70 zł (brutto 5 500,00 zł) do miesiąca, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa, a przez kolejne 18 miesięcy w wysokości netto 5,768.10 zł (brutto 6 500,00 zł). Okres pobierania stypendium wynosi 36 miesięcy.
3. Doktorant będzie miał pokryte koszty ubezpieczenia społecznego, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt. 7b i art.12 ust.1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 300 z późn.zm), zgodnie z poniżej opisanymi zasadami:
a. Składki na ubezpieczenia społeczne są współfinansowane przez doktoranta (ubezpieczony) i Instytut Fizyki Molekularnej PAN (płatnik).
b. Składkę na ubezpieczenie emerytalne finansują z własnych środków, w równych częściach, ubezpieczony i płatnik po 9,76% podstawy wymiaru.
c. Składkę na ubezpieczenia rentowe finansują z własnych środków, w wysokości 1,5% podstawy wymiaru ubezpieczony i w wysokości 6,5% podstawy wymiaru płatnik.
d. Składkę na ubezpieczenie chorobowe finansuje w całości, z własnych środków, sam ubezpieczony.
e. Składkę na ubezpieczenie wypadkowe doktorantów finansuje w całości, z własnych środków płatnik.

Dodatkowe informacje:

Wymagane dokumenty
1. Wniosek o przyjęcie do PSD IPAN wraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby postępowania rekrutacyjnego oraz oświadczeniem o zapoznaniu się z niniejszym regulaminem sporządzonym na formularzu dostępnym pod adresem:
https://www.ifmpan.poznan.pl/BIP/edukacja/psdipan.html?task=article.downloadAttachment&id=943&version=1162
2. Odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów bądź zaświadczenie o ich ukończeniu, z zastrzeżeniem, że w przypadku dyplomów wydanych przez uczelnie zagraniczne jest to dyplom, o którym mowa w art. 326 ust. 2 pkt 2 lub art. 327 ust. 2 Ustawy, dający prawo do ubiegania się o nadanie stopnia doktora w państwie, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa uczelnia, która go wydała. W przypadku, gdy kandydat nie dysponuje ww. dokumentami, ma obowiązek
dostarczyć je przed przyjęciem do PSD IPAN. Dodatkowe informacje o dyplomach zagranicznych dostępne są na stronie https://nawa.gov.pl/uznawalnosc/kontynuacja-nauki-w-polsce/studiadoktoranckie-i-otwieranie-przewodow-doktorskich;
3. Życiorys zawierający przebieg dotychczasowego kształcenia i zatrudnienia;
4. List motywacyjny zawierający krótki opis zainteresowań, osiągnięć naukowych, listę publikacji, informacje o zaangażowaniu w działalność naukową (członkostwo w kołach naukowych, udział w konferencjach naukowych, odbyte staże i szkolenia, uzyskane nagrody i wyróżnienia) oraz uzasadnienie zamiaru podjęcia kształcenia w szkole doktorskiej;
5. Certyfikaty lub inne dokumenty świadczące o stopniu znajomości języka angielskiego, jeżeli kandydat nimi dysponuje;
6. Dane kontaktowe do co najmniej jednego dotychczasowego opiekuna naukowego lub innego pracownika naukowego, który zgodził się wcześniej wydać opinię na temat kandydata.
Dokumenty w innych językach niż polski lub angielski powinny być przetłumaczone na język polski lub angielski.
Zgłoszenie na konkurs należy przesłać drogą e-mailową na adres office@ifmpan.poznan.pl z tematem wiadomości „Konkurs na stanowisko doktoranta nr 5/2025/IFM/PSD” w formie załącznika w formacie PDF.
Jeśli wysyłka drogą elektroniczną jest niemożliwa, akceptowane są też zgłoszenia przesłane na adres
Sekretariatu Instytutu Fizyki Molekularnej PAN – ul. Mariana Smoluchowskiego 17, 60-179 Poznań, z dopiskiem na kopercie: „Konkurs na stanowisko doktoranta nr 5/2025/IFM/PSD”.
Konkurs zostanie rozstrzygnięty do dnia 13 maja 2025 roku.
Przewidywana data rozpoczęcia stypendium: 1 września 2025 roku.
Dodatkowych informacji udzielają:
kierownik projektu OPUS-26 LAP, prof. dr hab. Tomasz Toliński
e-mail: tomtol@ifmpan.poznan.pl
tel.: +48 (0)61 8695 122
promotor: dr hab. inż. Karol Synoradzki
e-mail: karol.synoradzki@ifmpan.poznan.pl
tel.: +48 (0)61 8695 282

Data dodania ogłoszenia: 2025-03-20 10:48:52

« wróć do ofert pracy