Oferty pracy w projektach finansowanych przez NCN


Narodowe Centrum Nauki prezentuje bazę ogłoszeń o wolnych stanowiskach pracy przy projektach finansowanych przez Centrum. Narodowe Centrum Nauki nie ponosi odpowiedzialności za treść i wiarygodność przesyłanych ofert pracy.

Uprzejmie informujemy o nowych warunkach zatrudniania osób na stanowiska typu post-doc: limit czasu upływającego od uzyskania stopnia doktora dla aplikujących na te stanowiska kobiet może być przedłużony o 1,5 roku za każde urodzone bądź przysposobione dziecko.

Oferta pracy

Nazwa jednostki: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w ToruniuToruń, Inne oferty z tego miasta »
Nazwa stanowiska: adiunkt - grupa badawcza
Wymagania:

Wymagania oferty:
Wysoki poziom proponowanych badań naukowych wymaga doświadczonego, ambitnego i wysoce zmotywowanego młodego doktora o solidnym teoretycznym zapleczu. Oczekuje się, że będzie on wspierał PI we wszystkich zadaniach projektu. Post-doc będzie również ułatwiał transfer wiedzy studentom studiów magisterskich i doktoranckich
Umiejętności/kwalifikacje:
• Posiadanie stopnia doktora w dziedzinie fizyki lub pokrewnej uzyskanego nie wcześniej niż siedem lat temu lub oświadczenie o planowanym zakończeniu przewodu doktorskiego (przed rozpoczęciem pracy wymagane jest uzyskanie stopnia doktora),
• Rejestr publikacji na temat spektroskopii optycznej, zimnych atomów lub eksperymentalnej fizyki atomowej,
• Dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie.

Preferowane :
• Prace eksperymentalne w dziedzinie fizyki atomowej (w szczególności z atomami ultrazimnymi)
• Budowa systemów laserowych o wysokiej rozdzielczości,
• Budowa systemów wysokiego podciśnienia.

Kandydat musi spełniać wymagania Narodowego Centrum Nauki, w szczególności posiadać stopień naukowy doktora uzyskany nie wcześniej niż 7 lat przed rokiem zatrudnienia w projekcie (okres ten może ulec wydłużeniu w przypadku przerw w karierze naukowej określonych przez Narodowe Centrum Nauki). Osoba zatrudniona na stanowisku postdoca nie może być jednocześnie zatrudniona na innej umowie o pracę.

Opis zadań:

Kierownik projektu: dr Marcin Witkowski
Tytuł projektu: „Poszukiwania nowej fizyki z ultrazimną mieszaniną atomów Hg i Rb .”
Projekt jest realizowany w Narodowym Laboratorium FAMO w ramach programu Sonata Bis 11 Narodowego Centrum Nauki (NCN). Narodowe Laboratorium FAMO jest wiodącą polską instytucją badawczą, skoncentrowaną na problemach fizyki atomowej, molekularnej i optycznej. Obecnie w Narodowym Laboratorium FAMO realizowanych jest kilka projektów europejskich, w tym: Quantum Flagship i EMPIR dotyczące ultrazimnych atomów, kontroli kwantowej i optycznych zegarów atomowych.

Projekt poświęcony jest stworzeniu nowego zespołu badawczego w celu opracowania nowej platformy eksperymentalnej, która umożliwi badanie fizyki fundamentalnej i poszukiwanie nowej fizyki wykraczającej poza Model Standardowy, wykorzystując ultrazimną mieszaninę atomów rtęci i rubidu. Propozycja jest podzielona na cele, które tworzą spójny program badawczy, od poszukiwania nowej fizyki z precyzyjnymi pomiarami przesunięcia sotopowego, poprzez ultrazimną spektroskopię atomową i molekularną, aż po rozwój metrologii oparty na systemie dwugatunkowym. Cele zostaną zrealizowane za pomocą unikalnego systemu eksperymentalnego zdolnego do jednoczesnego zbierania ultrazimnych atomów Hg i Rb , które już działają w Narodowym Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej (KL FAMO).
Głównym celem badawczym projektu jest wykorzystanie jednej z najbardziej obiecujących metod sondowania fizyki wykraczającej poza Model Standardowy, a mianowicie poszukiwanie złamania liniowości w tzw. wykresie Kinga, stosowanym do przesunięcia izotopu Hg. Istotnym ulepszeniem proponowanym w tym projekcie jest wykorzystanie niezwykle wąskich tzw. przejść zegarowych o naturalnych szerokościach linii znacznie poniżej 1 Hz. To, wraz z wysoką różnorodnością izotopową Hg, zapewnia doskonałe warunki do wykonywania najnowocześniejszych pomiarów opartych na wykresie Kinga i może utorować drogę do eksperymentalnej weryfikacji Modelu Standardowego.
Innym celem badawczym projektu jest wykonanie pierwszego kroku w kierunku platformy eksperymentalnej do symulacji kwantowych opartych na absolutnych cząsteczkach stanu podstawowego w sieci optycznej. Aby stworzyć ultrazimne cząsteczki RbHg , wykorzystamy już istniejący i działający unikalny układ eksperymentalny, który udowodnił, że skutecznie chłodzi i wychwytuje atomy Hg i Rb w dwugatunkowej pułapce magnetooptycznej, osiągając temperatury rzędu 10 μK . Nasze badania nad ultrazimnymi cząsteczkami będą oparte na dwóch metodach eksperymentalnych: fotoasocjacji (PA) i wymuszonym przejściu adiabatycznym Ramana (STIRAP). Spektroskopia fotoasocjacji zostanie przeprowadzona w pobliżu przejścia D1 (795 nm) w Rb . Używając grzebienia częstotliwości optycznej sprzężonego z naszym układem, zmierzymy częstotliwość absolutną rezonansów PA dla różnych izotopologów Rb -Hg .

Kluczowe obowiązki obejmują:
1) Budowa i adaptacja stanowiska doświadczalnego.
2) Wykonywanie eksperymentów związanych z realizacją zadań projektu.
3) Wykonywanie obliczeń i analizy danych.
4) Wsparcie PI we wszystkich zadaniach projektu.
5) Wsparcie studentów i doktorantów zaangażowanych w projekcie

Typ konkursu NCN: SONATA BIS – ST
Termin składania ofert: 24 kwietnia 2025, 23:59
Forma składania ofert: email
Warunki zatrudnienia:

Oferujemy:
• Praca na pełen etat
• Okres trwania umowy: 6 miesięcy z możliwością przedłużenia
• Wynagrodzenie: brutto pensja: 140.000,00 zł/rok (wliczając koszty pracodawcy) (ok. 11.000,00 zł brutto/miesiąc),
• Możliwość pracy w interdyscyplinarnej grupie badawczej przy silnym wsparciu grup astronomicznych i fizycznych,
• Współpraca z najlepszymi grupami badawczymi na świecie w zakresie detekcji ciemnej materii za pomocą optycznych zegarów atomowych,
• Współpraca międzynarodowa,
• Bardzo dobre wynagrodzenie,
• Staże zagraniczne i możliwość prezentacji wyników badań na konferencjach międzynarodowych.

Dodatkowe informacje:

Wymagane dokumenty:
- Ankieta osobowa dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie (formularz do pobrania)
- Życiorys zawodowy
- Kopia dyplomu ukończenia studiów wyższych
- Kopia zaświadczenia o uzyskaniu stopnia doktora lub oświadczenie o planowanym ukończeniu przewodu doktorskiego (wymagane jest uzyskanie stopnia doktora przed przystąpieniem do pracy),
- Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (L119/1 ) (formularz do pobrania)
- Oświadczenie w trybie art. 113 ust. 1 Prawo ustawy o szkolnictwie wyższym (o niekaralności) (art. 113 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (niekarany)) (formularz do pobrania)
- Oświadczenie, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu będzie moim głównym pracodawcą po wygraniu konkursu (formularz do pobrania)
- Co najmniej jeden (maksymalnie trzy) list(y) referencyjny(e).
- List motywacyjny zawierający opis motywacji naukowej, opis zainteresowań badawczych oraz wykaz publikacji (adresowany do prof. Andrzeja Tretyna, Rektora UMK)
Informacje dodatkowe:
Zastrzegamy sobie prawo do niewybrania żadnego kandydata. Lider projektu zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia wywiadu z wybranymi kandydatami.

Prosimy o przesłanie wyżej wymienionych dokumentów na adres karolina.kitkowska@umk.pl z dopiskiem „ Postdoc.RbHg.molecules .25.2 .01” w temacie wiadomości. Zastrzegamy sobie prawo do niewybrania żadnych kandydatów. Lider projektu zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej z wybranymi kandydatami. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami przez e-mail: karolina.kitkowska@umk.pl

Termin składania wniosków: 24.04.2025


Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi nie później niż 31.05.2025 r.
Uczelnia nie zapewnia zakwaterowania.
UMK zastrzega sobie prawo do niewybrania żadnego kandydata.

Data dodania ogłoszenia: 2025-03-25 14:16:07

« wróć do ofert pracy