Oferty pracy w projektach finansowanych przez NCN


Narodowe Centrum Nauki prezentuje bazę ogłoszeń o wolnych stanowiskach pracy przy projektach finansowanych przez Centrum. Narodowe Centrum Nauki nie ponosi odpowiedzialności za treść i wiarygodność przesyłanych ofert pracy.

Uprzejmie informujemy o nowych warunkach zatrudniania osób na stanowiska typu post-doc: limit czasu upływającego od uzyskania stopnia doktora dla aplikujących na te stanowiska kobiet może być przedłużony o 1,5 roku za każde urodzone bądź przysposobione dziecko.

Oferta pracy

Nazwa jednostki: Instytut Dendrologii Polskiej Akademii NaukKórnik, Inne oferty z tego miasta »
Nazwa stanowiska: Doktorant/Doktorantka
Wymagania:

1. Tytuł zawodowy magistra w dyscyplinie nauki leśne, nauki biologiczne, nauki o Ziemi i środowisku lub pokrewnych lub spełnienie warunków wskazanych w art. 186 ust 2. Ustawy
z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668 z późn. zm.).
2. Bardzo dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie, pozwalająca na komunikowanie się, pracę ze źródłami literaturowymi, przygotowywanie prac naukowych, oraz wystąpienia na międzynarodowych konferencjach.
3. Znajomość metod statystycznych i środowiska R. Dodatkowym atutem będzie znajomość metod stosowanych w dendrochronologii i/lub biologii molekularnej.
4. Wiedza z zakresu leśnictwa i biologii drzew.
5. Gotowość do pracy w zróżnicowanych warunkach terenowych i pogodowych w lesie, a także pracy laboratoryjnej.
6. Dodatkowym atutem będzie doświadczenie w prowadzeniu prac naukowych z zakresu leśnictwa, biologii drzew lub ekologii lasu, udokumentowane wcześniejszą aktywnością naukową (np. konferencje lub publikacje), a także prawo jazdy kat. B.
7. Gotowość do uczestnictwa w konferencjach, szkoleniach i warsztatach oraz stałego podnoszenia kompetencji.

Opis zadań:

Do zadań doktoranta/tki należeć będą:
• aktywne zaangażowanie w realizację zadań w projekcie, tj. m. in. wykonywanie pomiarów cech przyrostowych drzew na powierzchniach doświadczalnych i inne prace terenowe, zbiór prób dendrochronologicznych i materiału do analiz genetycznych, laboratoryjną obróbkę prób oraz analizę dendrochronologiczną i interpretację danych, przygotowanie prób do analiz polimorfizmu DNA, przygotowanie prób do analiz węgla 13C, statystyczną analizę danych i interpretację wyników;
• ciągłe poszerzanie wiedzy w dziedzinie projektu;
• zaangażowanie w przygotowanie publikacji naukowych i rozpowszechnianie wyników;
• prezentacja wyników na spotkaniach naukowych, seminariach i konferencjach;
• przygotowanie i obrona rozprawy doktorskiej.

W ramach projektu oferujemy możliwość prowadzenia badań w doświadczonym zespole badawczym w atmosferze dobrej współpracy i otwartej wymiany myśli. Zapewniamy wsparcie w prowadzeniu prac w oparciu o najnowsze kierunki badawcze oraz doświadczenie w publikowaniu wyników badań w wiodących czasopismach naukowych.

Typ konkursu NCN: OPUS – NZ
Termin składania ofert: 30 kwietnia 2025, 00:00
Forma składania ofert: dowolnie
Warunki zatrudnienia:

1. Badania oraz praca doktorska będą realizowane w ramach projektu: Adaptacja i plastyczność buka zwyczajnego w odpowiedzi na zmieniający się klimat (2024/53/B/NZ8/03098, Narodowe Centrum Nauki).
2. Doktorant otrzyma stypendium doktoranckie przez cały okres realizacji pracy doktorskiej, tj. 48 miesięcy. Wysokość stypendium wynosi ok. 4180 zł brutto (ok. 3789,00 zł netto) miesięcznie i ulegnie zwiększeniu po uzyskaniu pozytywnego wyniku oceny śródokresowej.
3. Doktorant będzie miał pokryte koszty ubezpieczenia społecznego, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 7b ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 300, 303 i 730).

Dodatkowe informacje:

Rodzaj stanowiska: doktorant/doktorantka
Limit miejsc: 1
Dyscyplina naukowa: nauki leśne
Termin przyjmowania zgłoszeń: 30.04. 2025 r.
Szczegółowe informacje dotyczące procesu rekrutacji znajdują się na stronie:
https://www.idpan.poznan.pl/pl/rekrutacja oraz https://psd-ipan.ichb.pl/

Tematyka badawcza: badanie zmienności populacji buka pod względem reakcji przyrostowej na zmianę klimatu, genetyka cech ilościowych, dendroklimatologia, dendroekologia, zmienność genetyczna

Kierownik projektu/miejsce wykonania pracy: dr hab. Daniel J. Chmura, prof. ID PAN, Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku

Opis projektu: Buk zwyczajny (Fagus sylvatica L.) jest ważnym składnikiem lasów Europy Zachodniej i Środkowej. Zachodzące i prognozowane zmiany klimatu stwarzają wiele zagrożeń dla buka w przyszłości. Klimat jest jednym z czynników, które determinują warunki wzrostu populacji drzew. Poszczególne populacje w obrębie gatunku często różnią się pod względem zdolności do adaptacji do nowych warunków klimatycznych. Ocena tej zmienności w lokalnych środowiskach nie pozwala jednak na zbadanie składnika genetycznego tej reakcji, ponieważ zmienność genetyczna i środowiskowa są ze sobą powiązane. Jest to możliwe tylko w doświadczeniach proweniencyjnych, w których można badać genetyczną zmienność cech fenotypowych w odpowiedzi na środowisko wśród wielu populacji zasadzonych razem w jednolitych warunkach siedliskowych.
Celem realizowanego projektu jest zrozumienie wrażliwości i zdolności adaptacyjnych populacji buka zwyczajnego na zmieniające się warunki klimatyczne, które będzie stanowiło naukowe wsparcie prognoz dotyczących przyszłości gatunku w obliczu postępujących zmian środowiskowych oraz zarządzania jego zasobami genetycz¬nymi.
W projekcie koncentrujemy nasze badania na zestawie populacji obejmującym znaczną część natu¬ralnego zasięgu buka zwyczajnego. Te populacje zostały posadzone w kilku lokalizacjach doświad¬czeń proweniencyjnych, reprezentujących różnorodne warunki klimatyczne,
w tym charakte¬rystyczne dla wschodniej granicy naturalnego zasięgu buka. Pomiary terenowe obejmą średnicę i wysokość drzew; ocenimy także reakcję populacji buka na zmiany klimatu poprzez analizę zależno¬ści między szerokością słojów rocznych a warunkami klimatycznymi w różnych miejscach w Europie. Przeanalizujemy również anatomiczną strukturę drewna poszczególnych słojów rocznych, a także stosunek stabilnych izotopów węgla w drewnie, aby uzyskać wgląd w szczegóły wewnątrzgatunkowej wrażliwości klimatycznej wzrostu promieniowego drzew, zwłaszcza w reakcji na suszę. Analiza zmienności genetycznej rejonów genomowych potencjalnie związanych z reakcją na stres i cechami wzrostowymi pomoże nam ocenić potencjał adaptacyjny populacji. Wykorzystamy również modelo¬wanie reakcji populacji buka na zmiany klimatu w oparciu o wrażliwość ich wzrostu promieniowego na przeniesienie w nowe warunki klimatyczne charakteryzujące serię doświadczeń proweniencyjnych.
Wyniki naszych badań mogą mieć kluczowe znaczenie dla zrozumienia reakcji populacji buka i ich potencjału adaptacyjnego do klimatu przewidywanego w przyszłości. Stworzą podstawy do wyboru pochodzeń, które mogą być traktowane jako źródła populacji lepiej przystosowanych do przyszłych warunków klimatycznych.

Wymagane dokumenty:
1. Wniosek o przyjęcie do PSD IPAN wraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby postępowania rekrutacyjnego oraz oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem rekrutacji do PSD IPAN – obowiązujący formularz wniosku zamieszczony jest na stronie https://www.idpan.poznan.pl/pl/rekrutacja
2. Odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów bądź zaświadczenia o ich ukończeniu (w przypadku dyplomów wydanych przez uczelnie zagraniczne, dyplom, o którym mowa w art. 326 ust. 2 pkt. 2 lub art. 327 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668 z późn. zm.), dający prawo do ubiegania się o nadanie stopnia doktora w państwie, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa uczelnia, która go wydała; w przypadku, gdy kandydat nie dysponuje ww. dokumentami, ma obowiązek dostarczyć je przed przyjęciem do PSD IPAN).
Dodatkowe informacje o dyplomach zagranicznych dostępne są na stronie: https://nawa.gov.pl/uznawalnosc/kontynuacja-nauki-w-polsce/studia-doktoranckie-i-otwieranie-przewodow-doktorskich
3. Życiorys naukowy zawierający przebieg dotychczasowego wykształcenia i zatrudnienia, informacje o zaangażowaniu w działalność naukową (członkostwo w kołach naukowych, udział w konferencjach, odbyte staże i szkolenia, uzyskane nagrody i wyróżnienia) i listę publikacji.
4. List motywacyjny zawierający krótki opis zainteresowań i osiągnięć naukowych wraz z uzasadnieniem zamiaru podjęcia kształcenia w szkole doktorskiej.
5. Certyfikaty lub inne dokumenty świadczące o stopniu znajomości języka angielskiego, jeżeli kandydat nimi dysponuje.
6. Dane kontaktowe do co najmniej jednego dotychczasowego opiekuna naukowego lub innego pracownika naukowego, który może wydać opinię na temat kandydata.

Zgłoszenie należy przesłać drogą elektroniczną na adres psd.idpan@man.poznan.pl z tematem „Konkurs na stanowisko doktoranta/doktorantki nr 7/2025/ID/PSD” w formie załącznika pdf. Jeżeli wysyłka drogę elektroniczną nie jest możliwa, akceptowane są też zgłoszenia przesłane na adres Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk, ul. Parkowa 5, 62-035 Kórnik z dopiskiem na kopercie „Konkurs na stanowisko doktoranta/doktorantki nr 7/2025/ID/PSD”.
Prosimy nie przysyłać oryginałów dokumentów.
Termin przyjmowania zgłoszeń: 30.04.2025 r.
Wnioski niepełne, a także złożone po terminie, nie będą rozpatrywane.

Kryteria oceny kandydatów:
1. Osiągnięcia naukowe kandydata/tki w oparciu o oceny ze studiów, publikacje naukowe i popularnonaukowe, stypendia naukowe, nagrody i wyróżnienia wynikające z prowadzenia badań naukowych czy działalności studenckiej lub inne osiągnięcia.
2. Doświadczenie naukowe i zawodowe kandydata/tki w oparciu o udział w konferencjach, warsztatach, szkoleniach i stażach, udział w projektach badawczych i komercyjnych, zaangażowanie w towarzystwach i kołach naukowych, mobilność międzynarodową i zawodową, doświadczenie w innych branżach.
3. Wiedza kandydata/tki w zakresie dyscypliny nauki leśne.
4. Znajomość tematyki wymienionej w ogłoszeniu o rekrutacji.

Rozstrzygnięcie konkursu: do 23.05. 2025 r.

Opis procesu rekrutacji znajduje się w Regulaminie Rekrutacji do PSD IPAN.
Po ukończeniu rekrutacji nieprzyjęci kandydaci zostaną poinformowani o punktacji uzyskanej na poszczególnych etapach konkursu.

Odmowa przyjęcia do PSD IPAN następuje w drodze decyzji administracyjnej.
Od decyzji przysługuje złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, kierowanego do Dyrektora Instytutu Dendrologii PAN.

Dodatkowych informacji może udzielić dr hab. Daniel J. Chmura, prof. ID PAN, djchmura@man.poznan.pl, tel. 61 8170 033

Data dodania ogłoszenia: 2025-03-27 08:55:14

« wróć do ofert pracy