TANGO 2: NCN i NCBR wspólnie na rzecz praktycznego wykorzystania badań podstawowych


wtorek, 15 grudnia 2015

Rusza drugi konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki, którego celem jest wykorzystanie wyników badań podstawowych o znaczącym potencjale innowacyjnym w praktyce. Jego budżet to 40 mln złotych.

– Współpraca między Narodowym Centrum Nauki i Narodowym Centrum Badań i Rozwoju może wytyczyć nowy kurs dla naszych innowacji i rozwoju. TANGO to najlepszy przykład tego, jak powinna kształtować się relacja między nauką a gospodarką. Z jednej strony mamy do czynienia z badaniami podstawowymi, z poszerzaniem granic naszej wiedzy. Z drugiej natomiast na bieżąco wykorzystujemy gospodarczy potencjał nowych odkryć, pracując bezpośrednio nad ich wdrożeniem – mówi dr Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.  

TANGO to wspólne przedsięwzięcie NCN i NCBR, zawarte w celu ułatwienia jednostkom naukowym i uczelniom wprowadzania na rynek nowoczesnych technologii, produktów i usług oraz wzmocnienia współpracy naukowców z przedsiębiorcami. W jego ramach finansowane są m.in.: tworzenie koncepcji wykorzystania gospodarczego uzyskanych wcześniej wyników prac badawczych, pozyskiwanie partnerów zainteresowanych ich wdrożeniem oraz zabezpieczenie praw do ochrony własności intelektualnej. Środki zostaną przeznaczone również na pokrycie kosztów analiz rynkowych, badań przemysłowych oraz prac rozwojowych.

Narodowe Centrum Nauki finansuje badania podstawowe, ale trzeba podkreślić, że wiele z realizowanych u nas projektów ma również istotny charakter aplikacyjny. Już pierwsza edycja TANGO pokazała duże zainteresowanie wśród naszych grantobiorców wdrażaniem wyników ich badań. Cieszę się, że wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju wychodzimy naprzeciw temu zapotrzebowaniu i jestem pewien, że efekty będą bardzo korzystne zarówno dla polskiej nauki, jak i polskiej gospodarki – mówi prof. Zbigniew Błocki, dyrektor Narodowego Centrum Nauki.

Łącząc siły z Narodowym Centrum Nauki zapewniamy najlepszym projektom wsparcie, które pomoże wdrożyć do praktyki gospodarczej obiecujące wyniki badań poznawczych. Nasz konkurs stanowi także mocny impuls do zacieśniania współpracy naukowców z przedsiębiorcami, którzy powinni w jak największym stopniu wykorzystywać potencjał najlepszych zespołów badawczych. Także od efektywnej współpracy na tym polu zależy tempo wzrostu innowacyjności naszej gospodarki – mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W konkursie TANGO o środki finansowe w wysokości nawet 1,15 mln zł mogą się ubiegać zarówno jednostki naukowe, centra naukowe Polskiej Akademii Nauk, centra naukowe uczelni, jak i naukowcy indywidualnie. Ocena wniosków odbędzie się w dwóch etapach. Nabór wniosków wstępnych prowadzony będzie od 15 grudnia 2015 r. do 15 marca 2016 r.

W pierwszym konkursie programu dofinansowanie otrzymało 51 najlepszych projektów. Dzięki wsparciu rządowych agencji naukowcy pracują m.in. nad wprowadzeniem na rynek nowego systemu HydroProg służącego do wczesnego ostrzegania o zagrożeniach hydrologicznych, wdrożeniem kriokonserwacji nasienia do programów doskonalenia hodowli ryb łososiowatych, wykorzystania sensorów ubieralnych do świadczenia usług telemedycznych oraz innowacyjnej technologii eko-klejenia materiałów kompozytowych.