- Strona główna
- O Narodowym Centrum Nauki
- Finansowanie nauki
- Konkursy
- Panele NCN
- Informacje dla wnioskodawców
- Informacje dla realizujących projekty
- Informacje dla ekspertów
- Koszty w projektach badawczych
- Najczęściej zadawane pytania
- Otwarta nauka
- Rzetelność badań naukowych
- Zestawienia statystyczne i analizy
- Oferty pracy w projektach
- Przykłady finansowanych projektów
- Baza projektów NCN
- Dynamiczne statystyki
- Współpraca zagraniczna
- Centrum prasowe
- Kontakt
KODA z dnia 30 czerwca 2015 r.
KONKURSY
MAESTRO 7, HARMONIA 7 i SONATA BIS 5 otwarte
Ogłosiliśmy kolejne konkursy. Tym razem o finansowanie mogą starać się doświadczeni badacze (MAESTRO 7), osoby planujące prowadzenie badań we współpracy z naukowcami zza granicy (HARMONIA 7) oraz młodzi doktorzy, którzy chcą stworzyć nowy zespół badawczy (SONATA BIS 5).
Pieniądze na badania dla doktorantów i młodych doktorów
Rozstrzygnęliśmy konkursy ETIUDA 3 oraz FUGA 4. Dzięki środkom z NCN 93 doktorantów otrzyma roczne stypendia doktorskie, zaś staże podoktorskie odbędzie 54 badaczy rozpoczynających karierę naukową. Łącznie młodzi uczeni otrzymają wsparcie w wysokości prawie 34 mln zł. Listy rankingowe.
Konkurs dla naukowców przyjeżdżających do Polski
We wrześniu startuje konkurs POLONEZ 1 skierowany do naukowców przyjeżdżających z zagranicy, którzy chcą prowadzić badania w polskich jednostkach. Już teraz zapraszamy do zapoznania się z pełną dokumentacją konkursu.
CO NOWEGO
Wynagrodzenia w konkursie PRELUDIUM
W nawiązaniu do podejmowanej w różnych miejscach dyskusji na temat wprowadzonych od marca 2015 r. limitów wynagrodzeń w grantach NCN, wyjaśniamy, w jaki sposób i z jakich powodów zostały wprowadzone regulacje wynagrodzeń dodatkowych we wszystkich konkursach NCN, w tym w konkursie PRELUDIUM.
OPUS 8, PRELUDIUM 8 i SONATA 8 w liczbach
5209 złożonych wniosków, 861 projektów zakwalifikowanych do finansowania, 366 mln zł na badania dla polskich uczonych. Przedstawiamy szczegółowe zestawienia statystyczne dotyczące rozstrzygniętych w maju br. konkursów OPUS 8, PRELUDIUM 8 i SONATA 8.
Trwa nabór na koordynatorów dyscyplin
Rada NCN ogłosiła nabór kandydatów na stanowiska: koordynatora dyscyplin w grupie nauk ścisłych i technicznych oraz koordynatora dyscyplin w grupie nauk o życiu. Zgłoszenia przyjmujemy do 31 lipca.
Sposób przekazywania przez NCN środków jednostkom naukowym
W zależności od rodzaju konkursu, w którym finansowane są badania prowadzone w jednostce naukowej, przekazujemy środki finansowe na: rachunek wspólny dla wszystkich projektów finansowanych przez NCN, na rachunki wyodrębnione dla poszczególnych projektów lub na rachunek wyodrębniony dla wszystkich projektów finansowanych przez Centrum. Szczegóły.
WYDARZENIA
Czerwcowe posiedzenie Rady NCN
Na czerwcowe posiedzenie Rady NCN zostali zaproszeni przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – prof. dr hab. Anna Rogut, przewodnicząca Rady NCBR oraz prof. dr hab. Antoni Morawski, członek tejże Rady. Dyskutowano m.in. nad dalszą współpracą w ramach konkursu TANGO.
PUBLIKACJE
Wywiad z dyrektorem NCN
Wadliwy system finansowania oraz niewystarczająco konkurencyjny model kariery naukowej to według prof. Zbigniewa Błockiego niektóre problemy, z jakimi zmaga się polska nauka. O jej mocnych i słabych stronach oraz o koniecznych radykalnych zmianach można przeczytać w przeprowadzonym przez Polską Agencję Prasową wywiadzie z dyrektorem NCN.
Mała rewolucja w polskiej nauce
Zachęcamy również do lektury artykułu Ludzie zamiast budynków autorstwa prof. Błockiego, który ukazał się w „PAUzie Akademickiej”. Dyrektor NCN pisze o roli Narodowego Centrum Nauki w systemie publicznego finansowania badań w Polsce, standardach działania Centrum oraz o tym, że to ludzie, a nie budynki czy laboratoria, są decydującym czynnikiem w rozwoju nauki.