Ogłoszenie z dnia 15 grudnia 2011r.
Warunki przeprowadzania konkursu HARMONIA – na finansowanie projektów badawczych realizowanych w ramach współpracy międzynarodowej
Na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Nauki (Dz. U. z 2010 r. Nr 96, poz. 617) oraz uchwały nr 57/2011 Rady Narodowego Centrum Nauki z dnia 8 grudnia 2011 r., Koordynatorzy Dyscyplin ogłaszają konkurs HARMONIA, na finansowanie projektów badawczych, realizowanych w ramach współpracy międzynarodowej, niepodlegających współfinansowaniu z zagranicznych środków finansowych.
- Adresaci konkursu
- Z wnioskami o przyznanie środków finansowych na realizację projektów badawczych mogą występować podmioty określone w art. 10 pkt 1-8 i 10 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki, zwane dalej wnioskodawcami(1).
- W ramach konkursu rozpatrywane będą projekty badawcze, realizowane:
- w ramach współpracy międzynarodowej z partnerem z zagranicznej instytucji naukowej;
- w ramach programów lub inicjatyw międzynarodowych ogłaszanych we współpracy dwu- lub wielostronnej;
- przy wykorzystaniu przez polskie zespoły badawcze wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych.
- Warunki przystąpienia do konkursu
- Do konkursu mogą być zgłaszane projekty badawcze obejmujące badania podstawowe w rozumieniu art. 2 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2010 r. Nr 96, poz. 615 z późn. zm).
- Do konkursu kwalifikowane są te projekty badawcze, których okres realizacji nie przekracza 36 miesięcy.
- Do konkursu dopuszczone są te podmioty, które zgodnie z art. 27 pkt. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Nauki przedstawią oświadczenie o niefinansowaniu zadań objętych wnioskiem ze środków pochodzących z innych źródeł.
- W projekcie nie dopuszcza się zakupu aparatury naukowo-badawczej.
- Koszty pośrednie w złożonym projekcie badawczym nie mogą przekraczać 30% wnioskowanych kosztów bezpośrednich. Wysokość kosztów pośrednich nie może ulec zwiększeniu w trakcie realizacji projektu.
- Dziedziny nauki
Do konkursu mogą być zgłaszane wnioski z dyscyplin naukowych określonych w podziale na dyscypliny i grupy dyscyplin zatwierdzonym przez Radę Narodowego Centrum Nauki uchwałą nr 5/2011 r. z dnia 10 lutego 2011 r. z późn. zm., i obowiązującym w dniu ogłoszenia konkursu stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszego ogłoszenia.
- Sposób i termin składania wniosków
- Zakres niezbędnych informacji zawartych we wniosku o finansowanie projektu badawczego realizowanego w ramach współpracy międzynarodowej o której mowa w pkt 1.2., którego wnioskodawcą jest podmiot określony w art. 10 pkt 1 – 8 i pkt 10 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki z wyłączeniem przedsiębiorcy, konsorcjum naukowego, sieci naukowej, centrum naukowo – przemysłowego, centrum naukowego Polskiej Akademii Nauk określa załącznik nr 2, natomiast w przypadku gdy wnioskodawcą jest przedsiębiorca, konsorcjum naukowe, sieć naukowa, centrum naukowo-przemysłowe, centrum naukowe Polskiej Akademii Nauk, zakres niezbędnych informacji zawartych we wniosku określa załącznik nr 2a do niniejszego ogłoszenia.
- Do wniosku należy dołączyć skrócony i szczegółowy opis projektu badawczego. Skrócony opis projektu badawczego nieprzekraczający 3 stron maszynopisu(2) należy przygotować dla paneli HS (Nauki Humanistyczne, Społeczne i o Sztuce) w języku angielskim, dla paneli ST (Nauki Ścisłe i Techniczne) i NZ (Nauki o Życiu) w języku polskim. Szczegółowy opis projektu badawczego nieprzekraczający 15 stron maszynopisu(2) należy przygotować dla paneli HS w języku polskim, dla paneli ST i NZ w języku angielskim.
- W przypadku projektu badawczego realizowanego w ramach współpracy międzynarodowej z partnerem z zagranicznej instytucji naukowej, do wniosku należy dołączyć dokument określający ramy współpracy między partnerami instytucjonalnymi w zakresie realizacji projektu badawczego.
- W przypadku projektu badawczego realizowanego w ramach programów lub inicjatyw międzynarodowych ogłaszanych we współpracy dwu- lub wielostronnej, do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający udział w programie lub inicjatywie międzynarodowej.
- W przypadku projektu badawczego realizowanego przy wykorzystaniu przez polskie zespoły badawcze wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych, do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający możliwość wykorzystania tych urządzeń.
- Podmiot nieotrzymujący dotacji na działalność statutową z budżetu nauki składa wraz z wnioskiem informacje dotyczące:
- badań naukowych zrealizowanych w ostatnich 2 latach przed złożeniem wniosku wraz z wykazem publikacji pracowników oraz wykazem patentów, wdrożeń lub innych zastosowań wyników badań;
- aparatury naukowo-badawczej i innego wyposażenia umożliwiającego prowadzenie badań naukowych.
- W przypadku wniosków o finansowanie projektów badawczych związanych z:
- koniecznością wykonania doświadczeń ingerujących w organizm lub psychikę człowieka;
- koniecznością wykonania doświadczeń na zwierzętach;
- prowadzeniem badań nad gatunkami roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową lub na obszarach objętych ochroną;
- prowadzeniem badań nad organizmami genetycznie modyfikowanymi lub z zastosowaniem takich organizmów,
wnioskodawca wraz z wnioskiem przedstawia kopię zgody właściwej komisji bioetycznej lub właściwej lokalnej komisji etycznej do spraw doświadczeń na zwierzętach lub kopię zgody wymaganej na podstawie przepisów o ochronie przyrody lub o organizmach genetycznie modyfikowanych.
- Wniosek o finansowanie projektu badawczego (w języku polskim i języku angielskim) w formie elektronicznej należy złożyć w systemie OSF (Obsługa Strumieni Finansowania) dostępnym na stronie www.osf.opi.org.pl do dnia 15 marca 2012 roku.
- Wniosek wydrukowany w jednym egzemplarzu w języku polskim podpisany przez osobę/y reprezentującą/e wnioskodawcę, z wyłączeniem skróconego i szczegółowego opisu projektu badawczego o których mowa w pkt 4.2., należy złożyć do dnia 15 marca 2012 roku, na adres: Narodowe Centrum Nauki, ul. Królewska 57, 30-081 Kraków, z dopiskiem: „Konkurs Harmonia”. Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem wniosek w formie pisemnej został nadany w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego.
- Informacje o konkursie można uzyskać w Narodowym Centrum Nauki oraz na stronie internetowej Centrum.
- Sposób i kryteria oceny wniosków
- Do konkursu przyjmowane są wyłącznie wnioski kompletne i spełniające wszystkie wymagania określone w ogłoszeniu o konkursie.
- Wnioski będą rozpatrywane zgodnie z Regulaminem przyznawania środków na realizację zadań finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, określonym uchwałą Rady NCN nr 12/2011 z 10 marca 2011 r. z późn. zm., w brzmieniu obowiązującym w dniu ogłoszenia konkursu, stanowiącym załącznik nr 3 do niniejszego ogłoszenia.
- Przy ocenie wniosku o finansowanie projektu badawczego uwzględnia się:
- spełnianie kryterium badań podstawowych określonych w art. 2 ust. 3 pkt. a ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 roku o zasadach finansowania nauki;
- poziom naukowy badań lub zadań przewidzianych do realizacji;
- nowatorski charakter problemu naukowego, którego rozwiązanie jest proponowane;
- osiągnięcia naukowe zespołu wykonawców, w tym publikacje w renomowanych czasopismach naukowych;
- zasadność planowanych kosztów w stosunku do przedmiotu i zakresu badań;
- wpływ realizacji projektu badawczego na rozwój dyscypliny naukowej;
- ocenę wykonania przez wnioskodawcę projektów badawczych uprzednio finansowanych ze środków finansowych na naukę;
- ocenę możliwości realizacji wnioskowanego projektu;
- znaczenie projektu dla rozwoju międzynarodowej współpracy w zakresie nauki oraz ocena korzyści wynikających z tej współpracy;
- ocena osiągnięć naukowych partnera zagranicznego bądź ocena osiągnieć naukowych wynikających ze współpracy międzynarodowej.
- Rozstrzygnięcie konkursu
Rozstrzygniecie konkursu nastąpi nie później niż po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia terminu przyjmowania wniosków o finansowanie projektów badawczych.
- Finansowanie
- Środki finansowe na realizację projektów badawczych zakwalifikowanych do finansowania w wyniku rozstrzygnięcia konkursu przyznaje w drodze decyzji Dyrektor Narodowego Centrum Nauki.
- Wnioskodawcy przysługuje odwołanie od decyzji Dyrektora Narodowego Centrum Nauki do Komisji Odwoławczej Rady Narodowego Centrum Nauki w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Odwołanie składa się do Komisji Odwoławczej za pośrednictwem Dyrektora Narodowego Centrum Nauki.
- Komisja Odwoławcza Rady Narodowego Centrum Nauki podejmuje decyzję w sprawie przyznania lub odmowy przyznania środków finansowych nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia odwołania.
- Środki finansowe są przekazywane podmiotowi, o którym mowa w art. 10 pkt 1-8 i pkt 10 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki, na podstawie umowy o realizację i finansowanie tego projektu zawartej, przez Dyrektora Narodowego Centrum Nauki z w/w podmiotem i z kierownikiem projektu.
- Do przyznawania środków finansowych wnioskodawcom będącym przedsiębiorcami stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 20 grudnia 2010 r. w sprawie warunków i trybu udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis za pośrednictwem Narodowego Centrum Nauki.
- W umowie określa się:
- zakres tematyczny projektu badawczego, termin i warunki jego realizacji;
- wysokość środków finansowych przyznanych na realizację projektu badawczego i tryb ich przekazania przez Centrum;
- wymierne i spodziewane efekty realizacji projektu badawczego, w tym zobowiązanie wykonawcy do ewaluacji i publikacji wyników badań w wydawnictwie o zasięgu międzynarodowym;
- sposób i tryb wykonywania przez Centrum nadzoru nad realizacją projektu badawczego;
- sposób finansowego rozliczenia projektu badawczego;
- sposób i zakres końcowej oceny merytorycznej projektu badawczego.
- Wnioskodawca jest zobowiązany w terminie 1 miesiąca od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu środków finansowych na realizację projektu, złożyć w Narodowym Centrum Nauki projekt umowy o realizację projektu, zawierający jego harmonogram i kosztorys. Niedotrzymanie terminu jest równoznaczne z rezygnacją z zawarcia umowy o realizację projektu.
- Nakłady finansowe
Rada Narodowego Centrum Nauki ustala wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację projektów w ramach konkursu na finansowanie projektów badawczych realizowanych w ramach współpracy międzynarodowej w kwocie 30 mln zł.
(1) Z wnioskami o przyznanie środków finansowych na realizację projektów badawczych mogą występować:
- jednostki naukowe;
- konsorcja naukowe;
- sieci naukowe i jednostki organizacyjne uczelni niebędące podstawowymi jednostkami organizacyjnymi;
- centra naukowo-przemysłowe;
- centra naukowe Polskiej Akademii Nauk;
- centra naukowe uczelni;
- biblioteki naukowe;
- przedsiębiorcy mający status centrum badawczo-rozwojowego w rozumieniu ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej;
- jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną i siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- przedsiębiorcy prowadzący badania naukowe w innej formie niż formy określone w pkt 1-8.
(2) Rozmiar strony - A4, typ czcionki - Times New Roman, wielkość czcionki przynajmniej 11 (preferowana 11-12), interlinia - pojedyncza, marginesy – boczne 2 cm, dolne 1.5. Dopuszczalna liczba stron obejmuje opis projektu wraz z literaturą.